Péče o jizvu

07.08.2023

Pár základních informací v péči o jizvu (i laparoskopie)

hojení jizvy závisí na více faktorech: výživě, hydrataci, odpočinku  a psychickém stavu.

 V časné fázi hojení: 

Pokud rána nekrvácí – hlaďte okolí (stimuluje oblast jizvy a pomáhá toku lymfy)

Pokud je dotyk nepříjemný, zkuste dotyk hlazením přes látku (ručník, triko). Pokud zvládnete, přidejte i zrakový vjem (můžete i přes zrcadlo), velmi důležitý je i proces zvědomení a přijetí jizvy.

Zajistěte dostatečný přívod vzduchu pro hojení jizvy.

 Hojení jizvy trvá měsíce až přibližně rok (u popálenin i déle – až 3 roky). Po toto období stále pracujte s jizvou.

Po zhojení jizvy (již nejsou strupy):

Jizvu je třeba rozvolnit, a to ve všech vrstvách, kterými prochází. Obnovujte posunlivost kůže. Vyzkoušejte všechny směry (nahoru, dolů, vpravo, vlevo, diagonálně, můžete zkusit zakroužit). Pohyb provádějte pomalu. A tyto pohyby provádějte i mimo jizvu, v jejím okolí. Využijte i jemné vytahováni kůže směrem nahoru. Lze použít i silikonovou baňku.

Přidejte již další vjemy a různé intenzity a povrchy pro ošetření jizvy a jejího okolí (žínka, houbička, pírko, kartáček...).

Uvědomte si, že jizva vede v hloubce až k operovanému místu, které může být vzdálené i několik centimetrů. Uvolňování jizvy a jejího okolí se věnujte co nejčastěji. 

K uvolnění jizvy můžete využít i dechu  (obzvláště u jizev v oblasti trupu)  a cvičení (yoga, protahovací cviky, lehké pilates…).Vždy se řiďte pocity, neměli byste pociťovat bolest. Soustřeďte se na provedení, plynulost a dech. 

Pokud je rána zahojená, můžete promazávat. Použijte hydroláty, masti (kostival, Srataderm, Hemagel…), hyaluronové sérum, oleje (třezalkový, měsíčkový, šípkový, arganovy…), aromaterapie ( růže, levandule, meduňka, geranium, palmarosa, bergamot, helichrysium…), domácí vyškvařené sádlo apod. 

V prvním roce se často mění i pigmentace jizvy. V prvním roce není vhodné jizvu opalovat, namažte jizvu opalovacím krém s vyšším faktorem (SPF 50+), případně přelepte náplastí. 

Výborný vliv na hojení jizvy má laser. Nejlepší využití má v časných fázích hojení jizvy. Aplikace trvá pár minut a je potřeba několikrát zopakovat.

Další možnosti k ovlivnění jizvy: kineziotejp, silikonové gely, silikonové baňky, guasha, výživové doplňky k podpoře imunity a hojení (vit. C a E, zinek). 

Myslete i na to, že vaše jizva může ovlivnit držení těla. Uvědomte si, zda nemáte nepřirození držení těla a zkuste se během dne každou hodinu protáhnout.